Tatiana TibuleaLATOc, Lato, gdy mama miała zielone oczy, Książkowe Klimaty,
Wrocław 2021

   „Aleksy, kipiący gniewem nastolatek, po ukończeniu szkoły(…) udaje się z matką na wieś do Francji. Mają spędzić razem lato. Ich trudna  relacja powoli się odmienia, aż w końcu -  na krótko – przechodzi w autentyczną bliskość. Po latach, już jako uznany artysta, Aleksy wraca pamięcią do dni spędzonych z mamą i w swoim wściekło-lirycznym monologu stopniowo(…) dociera do istoty tego, co wówczas przezywał i czuł.

 

 

zanim_wystygnie.jpg

 Toshikazu Kawaguchi, Zanim wystygnie kawa, Grupa Wyd. Relacja, Warszawa 2022

„Gdybyś mógł cofnąć się w czasie, z kim chciałbyś się spotkać? Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą zanim wystygnie kawa. W „Zanim wystygnie kawa” spotykamy cztery osoby, z których każda ma nadzieję skorzystać z tej oferty. Ktoś chce skonfrontować się z dawna miłością, ktoś powrócić do czasów sprzed utraty pamięci, zobaczyć się z siostrą, spotkać córkę…”.

 

 

 

światło którego

 Anthony Doerr, Światło, którego nie widać, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2018

„Marie-Laure mieszka wraz z ojcem z Paryżu. Gdy traci wzrok, uczy się poznawać świat przez słuch i dotyk. Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, wraz z ojcem ucieka do Saint –Malo, które staje się ostatnim niemieckim bastionem, zaciekle odpierającym bombowe ataki aliantów. Bezbronna niewidoma dziewczyna będzie musiała sama radzić sobie w mieście twierdzy. Wkrótce zda sobie sprawę, że istnieje jeszcze jeden powód, dla którego znalazła się w śmiertelnym potrzasku…”.

 

 

 

Lęk_off.jpg

 Regine  Galanti, Lęk off. Pierwsza pomoc w stresie, niepokoju i stanach lękowych, Wydawnictwo JK, Łódź 2021

„Twoje nastoletnie życie to nie idylla. Masz mnóstwo obowiązków    - i to nie tylko szkolnych i rodzinnych. Już sam ich natłok bywa trudny do zniesienia, a do tego dochodzą jeszcze często skomplikowane relacje ze znajomymi w realu i w mediach społecznościowych. A kiedy pojawia się stres i niepokój, spirala negatywnych emocji zaczyna się nakręcać. Może żołądek zwija ci się w supeł, serce wali jak oszalałe, tracisz oddech?  Niezależnie od sytuacji ta książka uspokaja, dostarcza informacji i przynosi korzyści.”

 

 

Przemoc.jpg

 Aija Mayrock, Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków, Grupa Wydawnicza Relacja, Warszawa 2020

„Ta  książka to pomocna dłoń osoby, która przetrwała trudne lata prześladowania w szkole, a teraz postanowiła pomóc innym. Aija pisze, jak poradzić sobie z nękaniem i internetowym hejtem. Pokazuje również , jak skutecznie poprosić o pomoc, aby przestać w samotności zmagać się z prześladowaniem.(…)  Książka, która będzie twoim największym sojusznikiem, przyjacielem i przewodnikiem na drodze do przetrwania.”