25 października 2022 r. w czytelni I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworze odbyło się uroczyste zakończenie XIV Szkolnego Rankingu Bestsellerów i ogłoszenie wyników. Na pierwszym miejscu licealnej listy bestsellerów znalazła się powieść Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”, na drugim „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego, trzecie miejsce zajęła powieść Colleen Hoover „It Ends with Us”. W pierwszej dziesiątce dzięki głosom czytelników ulokowały się kolejno następujące tytuły: „Okrutny książę” Holly Black, „Flaw (less). Opowiedz mi nasza historię” Marty Łabęckiej, „Zielona mila” Stephena Kinga, „Our Violent Ends” Chloe Gong, „Pieśń o Achillesie” Madeline Miller, „Rewizja” Remigiusza Mroza oraz „Harry Potter i więzień Azkabanu” Joanne Rowling.

W 14. edycji Szkolnego Rankingu Bestsellerów wzięło udział 137 uczniów, którzy zgłosili aż 84 tytuły książek, zasługujące ich zdaniem na wyróżnienie. Tegoroczna zwyciężczyni – powieść „Gdzie śpiewają raki” – pokonała zaledwie jednym głosem „Wiedźmina” A. Sapkowskiego, czterokrotnego laureata szkolnego rankingu. Wśród nominowanych tytułów sporą grupę stanowią książki młodzieżowe o tematyce obyczajowej, powieści typu fantasy oraz sensacyjne. Najpopularniejszymi autorami wśród licealistów są: Remigiusz Mróz, John Green, Stephen King, Madeline Miller i Victoria Schwab.

Tradycyjnie odbyło się też losowanie nagrody niespodzianki dla uczestnika rankingu. Była to karta podarunkowa do księgarni o wartości 100 zł, ufundowana przez Radę Rodziców. Otrzymała ją Vanessa Dychtanowska z Klasy IE. Dla pozostałych czytelników przygotowano zakładki oraz słodycze.

Ranking jest akcją popularyzującą czytelnictwo wśród uczniów, promującą książki i bibliotekę szkolną. Od wielu lat jest organizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Oprawą graficzną tej akcji czytelniczej była tematyczna wystawa poświęcona bibliotekom i czytaniu oraz prezentacja nominowanych książek, spośród których wiele zostało zakupionych dzięki dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Dziękujemy uczniom za udział w tej akcji i zapraszamy głosowania w przyszłym roku szkolnym.