Wycieczka jaworskich licealistów do Drezna

W piątek 16. marca 2018 r. szkolni pasjonaci podróży, historii i pięknych widoków z  I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze zwiedzili bogate,  kulturalne centrum Saksonii, mające również nie mało powiązań z Polską – Drezno, miasto nad rzeką Łabą, które swoim wdziękiem zdołało zaczarować niejedną wybitną osobistość. Najważniejszą z nich jest bez wątpienia postać elektora, a następnie elekcyjnego króla polski Augusta II Mocnego, który zapoczątkował budowę wielu znanych miejsc, takich jak chociażby pałac Zwinger czy kościół Hofkirche, które po dziś dzień podziwiane są co roku przez rzesze turystów.

Prócz niego nazwiska takie jak : Bernardo Bellotto, znany bardziej jako Canaletto, Ryszard Wagner, występujący w drezdeńskiej operze czy też Juliusz Słowacki, to jedni z wielu, którzy wychwalali to miasto.Bolkowa młodzież w czasie wycieczki podziwiała między innymi miejsca takie jak Theatherplatz, zaliczany do najpiękniejszych placów w Europie, kościoły Frauenkirche i Hofkirche, Zamek Królewski oraz Tarasy Brühla, czyli słynne „Balkony Europy” z pięknym widokiem na rzekę Łabę. Głównym punktem zwiedzania było muzeum transportu, w którym duża ilość interaktywnych atrakcji pokazała że muzea też potrafią bawić i zaskakiwać. Z kolei w Galerii Obrazów Starych  Mistrzów uczniowie mieli okazję przyjrzeć się dziełom takim jak Madonna Sykstyńska, czy Śpiąca Wenus.

Na koniec wszyscy udali się na  wystawę porcelany chińskiej z XV w. oraz miejscowej, pierwszej wytwarzanej w Europie  – miśnieńskiej. Po zakończeniu zwiedzania nastąpił tak zwany czas wolny, wszyscy mogli się wtedy zrelaksować i napełnić puste żołądki. Powrót do domu, mimo niesprzyjającej pogody, odbył się w pozytywnych nastrojach.

Opiekunami wycieczki były panie M. Karolonek i I. Zatyka