Wyruszyli śladami pierwszych Piastów

25 października  2017 r. uczniowie klas II C i Dz I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze wyruszyli z Jawora do Wielkopolski. Celem ich trzydniowej wycieczki było poznanie początków państwa polskiego oraz piękna ziemi wielkopolskiej. Opiekę nadwycieczką sprawowały p. p. Agnieszka Węgiel, Iwona Zatyka oraz Renata Aleksiuk .
          Już pierwszego dnia uczniowie zwiedzili zamek w Kórniku. W tym miejscu poznali  początki książki oraz otrzymali  możliwość przejrzenia starych, zabytkowych map, starannie przetrzymywanych oraz pielęgnowanych w kórnickiej bibliotece , posiadającej także w swych zbiorach  jedną z najbardziej urozmaiconych  kolekcji ksiąg w Polsce . Kórnickie muzeum w swoich zbiorach posiada również wspaniały oręż, którym niegdyś walczono w imię Rzeczypospolitej. Uczniowie mieli  okazję obejrzeć jedną z najpiękniejszych, husarskich zbroi.

Kolejnym etapem wycieczki był poznański Ostrów Tumski,  gdzie został przypomniany  proces chrystianizacji i wzrostu znaczenia Polski na arenie międzynarodowej  z chwilą przyjęcie chrztu przez Mieszka I.
          Najważniejszym punktem programu była Bazylika Archikatedralna  p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której zwiedzający mogli podziwiać piękną, majestatyczną Złotą Kaplicę, wskazującą, jaką wagę Polacy przykładali do chrześcijaństwa  już od zarania dziejów. W bazylice spoczywają pierwsi Piastowie. Uczniowie mieli także możliwość skorzystania z nowoczesnego, multimedialnego centrum poświęconego historii Ostrowa Tumskiego zwanego Bramą Poznańską.
         Kolejnego dnia, od samego rana rozpoczęto zwiedzanie  Gniezna , by w dalszym ciągu móc zrozumieć rolę chrześcijaństwa  w czasach pierwszych Piastów. Uczniowie widzieli sławne Drzwi Gnieźnieńskie, na których, w formie płaskorzeźb, został umieszczony życiorys świętego Wojciecha. Ta postać może wskazać , jak ważnymi są w tradycji i kulturze polskiej wartości chrześcijańskie, za które ten czeski duchowny oddał życie.
           Uczniowie  zwiedzili  miejscowe muzeum, gdzie mogli zdobyć dodatkową wiedzę dotyczącą Gniezna oraz pobliskich grodów .
          Ostatniego dnia celem wycieczki stała się osada w Biskupinie, której zwiedzenie przybliżyło uczniom  życie codzienne naszych przodków – dumnych Słowian, których fortyfikacje należały niegdyś do najlepszych w Europie Wschodniej. W Biskupinie  uczniowie poznali też uzbrojenie, jakim posługiwano się w przeszłości w różnych kręgach kulturowych. Następnie uczestnicy wycieczki przejechali do Pałacu w Rogalinie,  wybudowanego przez rodzinę Raczyńskich,  a który obecnie jest własnością skarbu państwa. Zachwyciła  ich przepiękna bryła architektoniczna, jak i wnętrza pałacu doskonale odrestaurowane.
            Po zwiedzeniu pałacu  uczniowie   udali się do autobusu. Do Jawora dotarli w godzinach wieczornych.