Uczniowie I Liceum na Dolnośląskim Festiwalu Nauk

Już po raz kolejny I Liceum Ogólnokształcące im Księcia Bolka I w Jaworze uczestniczyło w Dolnośląskim Festiwalu Nauki, cyklicznej imprezie organizowanej przez wrocławskie uczelnie. Tym razem uczniowie klas z rozszerzoną biologią i chemią poszerzyli i sprawdzili swoją wiedzę z w/w przedmiotów biorąc udział w wykładach organizowanych przez Politechnikę Wrocławską oraz Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.

Pierwszy z wykładów pt. „ Intrygujące reakcje chemiczne - wprowadzenie do fotochemii” przypomniał uczestnikom czym jest reakcja chemiczna, dlaczego widzimy barwy oraz wyjawił jak zrobić chemiczną latarkę. Drugi ,pt. „ O białkach fluorescencyjnych słów kilka”, poświęcony białku zielonej fluorescencji - GFP pokazał budowę i szerokie zastosowanie toksycznej naturalnie świecącej substancji, pochodzącej z meduzy, w medycynie i biotechnologii. Trzeci – „ Od badań Mendla w zaciszu klasztoru do potęgi dzisiejszej genetyki” ukazał, jak wielkie znaczenie miały badania skromnego mnicha przeprowadzone na ziarnie grochu dla dzisiejszej genetyki, leczenia i projektowania leków. Czwarty – „Bakteriofagi – dobre wirusy” opowiedział o wirusach będących naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z bakteriami. Te "dobre wirusy" to bakteriofagi. We współczesnej biotechnologii i medycynie są one składnikami preparatów leczniczych, dezynfekcyjnych, nośnikami leków i szczepionek. Najnowsze odkrycia wskazują , że to dopiero początek przyjaźni człowieka z dobrymi wirusami.

Ponadto uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości dotyczących budowy i funkcji kwasów nukleinowych, dziedziczenia, chorób o podłożu genetycznym oraz podstawowych informacji na temat technologii wykorzystujących analizę sekwencji DNA i RNA, biorąc udział w II Konkursie Genetycznym „ Z genetyką na ty” organizowanym przez Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.   W zmaganiach tych bardzo dobre, czwarte miejsce zajęła uczennica klasy III c - Wiktoria Jaworska.

Wyjazd oprócz doznań naukowych, dał uczestnikom możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną w/w placówek i uzyskania informacji dotyczących naboru na interesujące ich kierunki studiów.