"Jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie"

~Antoni Słonimski 

Wycieczka jaworskich licealistów do Drezna

      W piątek 16. marca 2018 r. szkolni pasjonaci podróży, historii i pięknych widoków z  I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze zwiedzili bogate,  kulturalne centrum Saksonii, mające również nie mało powiązań z Polską – Drezno, miasto nad rzeką Łabą, które swoim wdziękiem zdołało zaczarować niejedną wybitną osobistość. Najważniejszą z nich jest bez wątpienia postać elektora, a następnie elekcyjnego króla polski Augusta II Mocnego, który zapoczątkował budowę wielu znanych miejsc, takich jak chociażby pałac Zwinger czy kościół Hofkirche, które po dziś dzień podziwiane są co roku przez rzesze turystów.

Czytaj więcej: Wycieczka jaworskich licealistów do Drezna

Wyruszyli śladami pierwszych Piastów

          25 października  2017 r. uczniowie klas II C i Dz I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze wyruszyli z Jawora do Wielkopolski. Celem ich trzydniowej wycieczki było poznanie początków państwa polskiego oraz piękna ziemi wielkopolskiej. Opiekę nadwycieczką sprawowały p. p. Agnieszka Węgiel, Iwona Zatyka oraz Renata Aleksiuk .
          Już pierwszego dnia uczniowie zwiedzili zamek w Kórniku. W tym miejscu poznali  początki książki oraz otrzymali  możliwość przejrzenia starych, zabytkowych map, starannie przetrzymywanych oraz pielęgnowanych w kórnickiej bibliotece , posiadającej także w swych zbiorach  jedną z najbardziej urozmaiconych  kolekcji ksiąg w Polsce . Kórnickie muzeum w swoich zbiorach posiada również wspaniały oręż, którym niegdyś walczono w imię Rzeczypospolitej. Uczniowie mieli  okazję obejrzeć jedną z najpiękniejszych, husarskich zbroi.

Czytaj więcej: Wyruszyli śladami pierwszych Piastów

Spacerek po Jaworze

         14 grudnia uczniowie kasy II C wzięli udział w kolejnym „Spacerku po Jaworze”. Tym razem wiodącym tematem były dzieje klasztoru pobernardyńskiego i ślady przeszłości w jego murach. Zwiedzanie kościoła poprzedził wykład kustosza muzeum, p. Mirosława Szkiłądzia na temat religijności w dawnym Jaworze. Podczas wycieczki młodzież miała możliwość zobaczyć pod kierunkiem kustosza kościół i zgromadzone w jego wnętrzu zabytki, przyjrzeć się szczegółowo namalowanym na ścianie scenom pasyjnym i najstarszemu, bo z 1562 roku, widokowi Jawora.
          Cykl „Spacerków po Jaworze” wpisał się na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Muzeum Regionalne w Jaworze. Z tych comiesięcznych lekcji poznawania historii i zabytków miasta chętnie korzystają uczniowie I Liceum. Jest to świetna okazja, by zobaczyć cenne pamiątki przeszłości, wnętrza historycznych budynków, które mijają codziennie w drodze do szkoły, usłyszeć opowieści o dziejach Jawora. Jest to także lekcja patriotyzmu lokalnego, przejawiającego się m.in. znajomością historii i zabytków najbliższego regionu, z których możemy być dumni
         Pomysłodawcom i organizatorom cyklu „Spacerek po Jaworze” oraz przewodnikowi, p. M. Szkiłądziowi, należą się wyrazy uznania za świetny pomysł i realizację przedsięwzięcia.

   

Wycieczka do Drezna

         Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa. Z jednej strony upadek państwa z drugiej gargantuiczna epoka baroku wpisująca się w polski sarmatyzm.
          Pasjonaci historii z I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze postanowili sprawdzić, czy przysłowiowe bogactwo epoki saskiej ma uzasadnienie w kulturze materialnej i duchowej Saksonii, regionu z którego wywodzili się władcy Rzeczpospolitej Obojga Narodów i Księstwa Warszawskiego. W tym celu w czwartek 8 czerwca młodzież z ogólniaka pojechała na wycieczkę do Miśni i Drezna. Przez ponad sto lat związki Polski z Saksonią były bardzo bliskie, stąd wywodzili się królowie Rzeczpospolitej August II Mocny i jego syn August III Sas oraz władca Księstwa Warszawskiego Fryderyk August.

Czytaj więcej: Wycieczka do Drezna

Ratują nas anioły

         Początek roku za nami. Nowa szkoła, nowi znajomi, wychowawcy oraz nauczyciele. To rzeczywistość, z którą zderzyliśmy się w bieżącym roku szkolnym. Właśnie dlatego 5 października , my – uczniowie klas pierwszych (I B i I D), wyjechaliśmy na jednodniową wycieczkę integracyjną do Dobkowa. Tam okazało się, że jest to miejsce szczególne, ponieważ „czuwają nad nim anioły” – tak przynajmniej wywnioskowaliśmy z historii opowiedzianej przez twórczynię tego miejsca, panią Bogusławę.

Czytaj więcej: Ratują nas anioły


Szablon i kodowanie: Mateusz Stanuch