"Jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie"

~Antoni Słonimski 

Wycieczka do Drezna

         Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa. Z jednej strony upadek państwa z drugiej gargantuiczna epoka baroku wpisująca się w polski sarmatyzm.
          Pasjonaci historii z I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze postanowili sprawdzić, czy przysłowiowe bogactwo epoki saskiej ma uzasadnienie w kulturze materialnej i duchowej Saksonii, regionu z którego wywodzili się władcy Rzeczpospolitej Obojga Narodów i Księstwa Warszawskiego. W tym celu w czwartek 8 czerwca młodzież z ogólniaka pojechała na wycieczkę do Miśni i Drezna. Przez ponad sto lat związki Polski z Saksonią były bardzo bliskie, stąd wywodzili się królowie Rzeczpospolitej August II Mocny i jego syn August III Sas oraz władca Księstwa Warszawskiego Fryderyk August.

Czytaj więcej: Wycieczka do Drezna

Spacerek po Jaworze

         14 grudnia uczniowie kasy II C wzięli udział w kolejnym „Spacerku po Jaworze”. Tym razem wiodącym tematem były dzieje klasztoru pobernardyńskiego i ślady przeszłości w jego murach. Zwiedzanie kościoła poprzedził wykład kustosza muzeum, p. Mirosława Szkiłądzia na temat religijności w dawnym Jaworze. Podczas wycieczki młodzież miała możliwość zobaczyć pod kierunkiem kustosza kościół i zgromadzone w jego wnętrzu zabytki, przyjrzeć się szczegółowo namalowanym na ścianie scenom pasyjnym i najstarszemu, bo z 1562 roku, widokowi Jawora.
          Cykl „Spacerków po Jaworze” wpisał się na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Muzeum Regionalne w Jaworze. Z tych comiesięcznych lekcji poznawania historii i zabytków miasta chętnie korzystają uczniowie I Liceum. Jest to świetna okazja, by zobaczyć cenne pamiątki przeszłości, wnętrza historycznych budynków, które mijają codziennie w drodze do szkoły, usłyszeć opowieści o dziejach Jawora. Jest to także lekcja patriotyzmu lokalnego, przejawiającego się m.in. znajomością historii i zabytków najbliższego regionu, z których możemy być dumni
         Pomysłodawcom i organizatorom cyklu „Spacerek po Jaworze” oraz przewodnikowi, p. M. Szkiłądziowi, należą się wyrazy uznania za świetny pomysł i realizację przedsięwzięcia.

   

Po raz pierwszy razem w plenerze

          We wtorek 4 października w godzinach porannych uczniowie klasy I c z I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Węgiel oraz p. Anną Gaździcką - nauczycielem j. angielskiego wyjechali z jaworskiego dworca na dwudniową wycieczkę integracyjną do Srebrnej Góry.

Czytaj więcej: Po raz pierwszy razem w plenerze

Ratują nas anioły

         Początek roku za nami. Nowa szkoła, nowi znajomi, wychowawcy oraz nauczyciele. To rzeczywistość, z którą zderzyliśmy się w bieżącym roku szkolnym. Właśnie dlatego 5 października , my – uczniowie klas pierwszych (I B i I D), wyjechaliśmy na jednodniową wycieczkę integracyjną do Dobkowa. Tam okazało się, że jest to miejsce szczególne, ponieważ „czuwają nad nim anioły” – tak przynajmniej wywnioskowaliśmy z historii opowiedzianej przez twórczynię tego miejsca, panią Bogusławę.

Czytaj więcej: Ratują nas anioły

Licealiści na wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej

          13 czerwca 2016 klasa II a wraz z wychowawczynią, panią profesor Dorotą Rębisz, i panią profesor Renatą Aleksiuk pojechała na trzydniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej.
         Już pierwszego dnia wszyscy musieli wykazać się siłą podczas spływu pontonowego meandrami Nysy Kłodzkiej, gdzie każdy miał za zadanie wiosłować na piętnastokilometrowej trasie. W ramach odpoczynku uczniowie razem z panem przewodnikiem zwiedzili Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie Śląskim, a następnie zostali oprowadzeni po Polanicy Zdrój, w której mieli zapewnione zakwaterowanie. We wtorek wycieczkę rozpoczęto od zwiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Następnie klasa podziwiała piękno Gór Stołowych, wędrując szlakiem na szczyt Szczelińca. Kolejnym etapem wycieczki było przejście przez labirynt Błędnych Skał na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Drugi dzień zwiedzania uczniowie zakończyli w Kaplicy Czaszek w Czermnej.
         Ostatni dzień wycieczki był niemniej fascynujący niż poprzednie. W drodze powrotnej uczniowie zostali oprowadzeni po Pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdrój, którego historię przybliżyły projekcje filmów oraz relacje pani przewodniczki. Mimo deszczu i niesprzyjającej aury klasa nie zrezygnowała z atrakcji w parku linowym w Jedlinie, będącej ostatnim punktem całego wyjazdu.
         Wszyscy wrócili do Jawora szczęśliwi, choć zmęczeni. Mimo że wszystkie atrakcje były niesamowite, szczególnie wart zapamiętania był spływ pontonowy, czy park linowy. Spędzony wspólnie czas na długo pozostanie w naszej pamięci.

    

 


Szablon i kodowanie: Mateusz Stanuch