Uczniowie I LO w Jaworze w pierwszym tygodniu października zwiedzali Drezno i Paryż. Drezno swoim unikatowym wyglądem wszystkich nas zaciekawiło, ale Paryż - zachwycił.
Po trzech dniach intensywnego obcowania z architekturą, kulturą i przestrzenią tego miasta trzeba wyraźnie podkreślić, że: "malowniczość Paryża jest wartością samą w sobie, ale wielką wartość dodaną stanowi to, że Paryż jest jak edukacyjna gra miejska – impulsów do poszerzania wiedzy
i doświadczenia dostarcza na każdym kroku".

Rzeczywiście tak było. Nasza szkolna wycieczka do Francji stała się idealną okazją do zaprezentowania uczniom najważniejszych zabytków, ale również do przybliżenia sylwetek takich postaci, jak Mickiewicz, Chopin czy Curie Skłodowska, którzy żyli i pracowali w tym kraju. Celem naszej podróży - "Śladami Mickiewicza i Słowackiego" - było nie tylko pogłębianie wiedzy o naszych romantycznych wieszczach, ale także poznawanie najsłynniejszych budowli Paryża. W naszej pamięci na pewno pozostaną :

- Katedra Notre- Dame wzniesiona na wyspie na Sekwanie, której budowa trwała ponad 180 lat, rozciągając się od 1163 do 1345 roku. Jest ona arcydziełem architektury w stylu gotyckim i wielkim osiągnięciem inżynieryjnym. Na uwagę zasługują charakterystyczne arkadowe okna z przepięknymi witrażami oraz przypory, które odciążają ściany i sufit tej masywnej konstrukcji. 15 kwietnia 2019 roku w katedrze wybuchł pożar, w wyniku którego zawaleniu uległ dach budowli, iglica oraz część sklepień. Pożar wyrządził ogromne szkody, jednak większość znajdujących się w środku eksponatów przetrwała bez szwanku. Niestety ze względu na prace remontowe budynek jest teraz niedostępny dla zwiedzających i podziwiać można go jedynie z zewnątrz. A szkoda, ponieważ wnętrze Katedry Notre-Dame pełne jest wspaniałych portali, bogatych zdobień i zabytków. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów są organy główne z niemal 8 tysiącami piszczałek, których historia sięga 1357 roku. Mieści się tu również kawałek historii Polski. W skarbcu znajduje się bowiem relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który używano podczas koronacji polskich królów, poczynając od Władysława Jagiełły. W 2018 roku w katedrze otwarto również Kaplicę Polską z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Znajdują się w niej relikwie Jana Pawła II.

- Louvre światowej sławy muzeum, w którym znajdują się takie dzieła, jak kodeks Hammurabiego, Wenus z Milo, Mona Lisa Leonarda da Vinci czy rzeźba Nike z Samotraki. Wystawa podzielona jest na kilka działów, wśród których mogliśmy zobaczyć sztukę z Bliskiego Wschodu, Starożytnego Egiptu, Grecji Etrurii i Rzymu, sztukę Islamu, dział rzeźby, rzemiosła artystycznego, malarstwa oraz rysunku i grafiki. Łącznie na powierzchni ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych zgromadzono w tym muzeum około 300 tysięcy dzieł sztuki z czasów od starożytności do połowy XIX wieku. Nas zachwycił symbol Luwru - szklana piramida pełniąca rolę głównego wejścia. Zbudowano ją dopiero w 1989 roku, ale szybko stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście.

- Montmartre to historyczna dzielnica Paryża mieszcząca się na wzgórzu o tej samej nazwie. Urzeka starymi kamienicami i wąskimi, brukowanymi, wznoszącymi się stromo uliczkami o licznych zakrętach. Dawniej Montmartre stanowiło centrum rozrywki i główną siedzibę artystycznej bohemy Paryża. Mieszkały tu takie postaci jak Edgar Degas, Vincent van Gogh, Pablo Picasso czy Auguste Renoir, a także znani Polacy - Fryderyk Chopin. Będąc w Montmartre zobaczyliśmy m.in. rzeźbę Dalidy, malownicze uliczki oraz Bazylikę Sacré-Cœur umiejscowioną na szczycie wzgórza. Bazylika zaprojektowana została przez Paula Abadie w stylu historyzmu o cechach romańsko-bizantyjskich. Budowę rozpoczęto w 1879 roku, a zakończono w 1914. Swoją potoczną nazwę - biała bazylika - zawdzięcza zastosowaniu na elewacjach trawertynu, znanego też jako biały granit. W niej znajduje się najcięższy, ważący 19 ton, dzwon w Paryżu - Savoyarde. Samo jego serce waży pół tony.
Panteon - przy jego wejściu wyryto napis: Wielkim Ludziom – Wdzięczna Ojczyzna. Pochowano tutaj 73 osobistości zasłużonych dla narodu: naukowców, polityków oraz pisarzy, m.in. Emila Zolę, Wiktora Hugo. To w Panteonie spoczywa wybitna polska fizyczka, Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr.

- Wieża Eiffla - wieża kratowa z kutego żelaza znajdująca się na Champ de Mars. Nazwana jest na cześć inżyniera Gustave’a Eiffela, którego firma zaprojektowała i zbudowała wieżę. Wzniesiona w 1889 roku jako łuk wejściowy na Targi Światowe, stała się zarówno globalną ikoną Francji, jak i jedną z najbardziej rozpoznawalnych struktur na świecie.

- Łuk Triumfalny - obok wieży Eiffla i katedry Notre Dame to właśnie ta budowla jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Paryżu. Ten monumentalny pomnik rewolucji i wojen napoleońskich posiada kilka polskich akcentów. Możemy tu znaleźć kilka polskich słów, które zostały zapisane “ze słuchu” np. "Ostrolenka" i trudno było nam je odnaleźć . Natomiast w wewnętrznej części łuku na pilastrach i pomiędzy nimi widnieją nazwiska siedmiu Polaków, np. generał Zajączek widnieje jako "Zayonscheck", a generał Chłopicki jako "Klopisky".
Niesamowitych wrażeń dostarczył nam również rejs po Sekwanie. Była to idealna okazja, aby podziwiać najsłynniejsze zabytki z nabrzeża rzeki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Statkiem wyruszyliśmy spod Wieży Eiffla i płynęliśmy obok Placu Inwalidów, Muzeum d’Orsay, Katedry Notre-Dame, Luwru czy placu Concorde. Rejs po Sekwanie po zmroku był dla wszystkich namiastką atmosfery romantyzmu tak charakterystycznej dla Miasta Miłości.

Dzisiaj , kiedy pozostają nam tylko wspomnienia, możemy śmiało powiedzieć, że najlepszą formą edukacji jest doświadczanie. My o to doświadczenie jesteśmy bogatsi i na pewno zapisało się ono na stałe w naszej pamięci.

parisparis 2paris 3paris 4paris 5paris 6paris 7