Spotkanie Tomasza Kuby Kozłowskiego z jaworskimi licealistami

12 października 2018 r.  w czytelni I Liceum Ogólnokształcącego odbyło się spotkanie p. Tomasza Kuby Kozłowskiego z uczniami klas IA i IC w ramach XVII Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej. Przedstawiciel warszawskiego Domu Spotkań z Historią przygotował dla młodzieży wykład pt. „Nie tylko 11 listopada. Zapomniana historia roku 1918”, który nawiązywał do  100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Tomasz Kozłowski stwierdził, że w świadomości większości Polaków rocznica odzyskania niepodległości ma wymiar symboliczny, sprowadzony do jednej daty, jednego miejsca i jednego nazwiska - do 11 XI 1918, do Warszawy i  do Józefa Piłsudskiego. Dlatego w swojej prezentacji postanowił przedstawić rok 1918 z szerszej perspektywy udowadniając,  że niepodległość to zbiorowy wysiłek wielu ludzi, działaczy politycznych, samorządowych i wojskowych, to wybijanie się na wolność poszczególnych miast i regionów. W wystąpieniu nakreślił sytuację gospodarczą, społeczną i polityczną ziem polskich w 1918 roku, a następnie pokazał, jakie wydarzenia i wysiłki Polaków przyniosły upragnioną niepodległość. Przypomniał, że pierwszym regionem, który proklamował niepodległość i przynależność do zjednoczonej, wolnej Polski, było Księstwo Cieszyńskie (pod koniec października), potem dołączyły Kraków i inne miasta zaboru austriackiego i rosyjskiego. A miało to miejsce przed przybyciem Józefa Piłsudskiego do Warszawy.
         Przedstawiona „Historia roku 1918”  okazała się niezwykle interesująca i bogata w  wydarzenia, pełna uniesień i dramatyzmu. Wypowiedź prelegenta wzbogaciła prezentacja multimedialna zawierająca  archiwalne zdjęcia, plakaty, ulotki, dokumenty i zapiski. Mottem wykładu p. Tomasza Kuby Kozłowskiego były słowa Cycerona: „Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia”. Warto przyjrzeć się wydarzeniom sprzed 100 lat, aby uczyć się i wyciągnąć wnioski na przyszłość, bo – jak powiedział prelegent – rok 1918 jest przykładem tego, co Polakom się udało i przykładem porażek.
         Tomasz Kuba Kozłowski pracuje w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, jest znawcą  i pasjonatem tematyki kresowej, autorem wielu publikacji, m.in. „Świata Kresów” i cyklu „Opowieści  z Kresów”. W liceum gości po raz czwarty; za każdym razem w sposób ciekawy i przekonujący prowadzi lekcje historii, dzieląc się z uczniami swoją wiedzą, która wykracza poza karty podręcznika.