Uczennice I LO rywalizują w zmaganiach Olimpiady Historycznej na Uniwersytecie Wrocławskim

Mimo trwających ferii zimowych niektórzy uczniowie I LO w Jaworze rywalizują w zmaganiach naukowych. Marcelina Tomaszewska z klasy II b i Julia Sokołowska z klasy II bg reprezentują nasza szkołę w eliminacja okręgowych Olimpiady Historycznej. W bieżącym roku szkolnym ze względu na naukę zdalna zmieniła się także organizacja w/w olimpiady, już część ustna etapu szkolnego odbyła się przy użyciu platformy Microsoft Teams, podobnie, z użyciem nieco innych narzędzi informatycznych, odbywają się zmagania na etapie okręgowym.

Jest to sytuacja niecodzienna i w jeszcze większym stopniu podnosi wymagania wobec olimpijczyków, którzy muszą się wykazać najwyższymi umiejętnościami i ponadprogramowa wiedzą z zakresu tej wspaniałej dziedziny wiedzy jaka jest historia. Marcelina specjalizuje się z zakresu mediewistyki. Julia upodobała sobie starożytność. Obie zgłębiały przeszłość poprzez interpretację wybitnych postaci historycznych, Julia dogłębnie przeanalizowała postać Aleksandra Wielkiego i wybranych cesarzy rzymskich, Marcelina upodobała sobie trzech władców Polski Bolesław Chrobrego, Śmiałego i Krzywoustego. Dziewczyny są obecnie częścią zaszczytnego 100 osobowego grona młodych historyków, którzy rywalizują na Uniwersytecie Wrocławskim, który jest organizatorem tego etapu. Olimpiada Historyczna jest organizowana od 1974 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne – Komitet Główny Olimpiady Historycznej przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Dariusz Drzał