"Jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie"

~Antoni Słonimski 

Aktualności

„Trzy życzenia” Katarzyny Michalak Szkolnym Bestsellerem 2020

21 października 2020 w czytelni biblioteki I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworze odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników XII Szkolnego Rankingu Bestsellerów. Jest to akcja czytelnicza popularyzująca książki i czytelnictwo oraz promująca bibliotekę szkolną. Dostarcza informacji o zainteresowaniach czytelniczych młodzieży i dzięki temu daje możliwość uzupełniania zbiorów bibliotecznych zgodnie z oczekiwaniami uczniów. 

W rankingu wzięło udział 88 uczniów, którzy zgłosili do listy najlepszych książek aż 72 tytuły. Tytuł Szkolnego Bestsellera 2020 zdobyła powieść Katarzyny Michalak p.t. „Trzy życzenia”, która zyskała uznanie największej liczby głosujących. Drugie miejsce (równorzędnie) zajęły następujące książki: „Hobbit” J. R. R. Tolkiena, „Wiedźmin” A. Sapkowskiego i „ Zanim się pojawiłeś” J. Moyes). Na III miejscu ex aequo znalazły się takie tytuły, jak (wg układu alfabetycznego tytułów): „Bieguni” O. Tokarczuk, „Igrzyska śmierci” S. Collins, „Kołysanka z Auschwitz” M. Escobar, „Księga wszystkich dusz” D. Hartness, „Otoczeni przez idiotów” T. Eriksona, „Ślepnąc od świateł” J. Żulczyk i „Zatracenie” O. Dazai.

 

Na szkolnej liście rankingowej widnieją pozycje świadczące o różnorodnych zainteresowaniach czytelniczych. Pojawiły się nowe nazwiska współczesnych pisarzy (P. Rewako, B. Crouch, M. Yukimura) obok uznanych od wielu lat na rynku czytelniczym twórców, takich jak : J. R. R. Tolkien, J. K. Rowling, A. Sapkowski, O. Tokarczuk. Licealiści w większości  sięgają po współczesne powieści młodzieżowe i książki sensacyjne. Nie zmniejsza się zainteresowanie literaturą fantasy, która ma wiernych czytelników. Zainteresowaniem cieszą się też książki z psychologii, zwłaszcza poradniki psychologiczne. 

Uroczystość zakończyło losowanie nagrody niespodzianki dla uczestnika rankingu. Dyrektor szkoły, p. Jacek Wieczorek wylosował kupon złożony przez Wiktorię Jadach z klasy IIIC, która otrzymała kartę podarunkową do księgarni Empik o wartości 100 zł. Nagrodę ufundowała Rada Rodziców.

Organizatorzy akcji czytelniczej dziękują uczestnikom za udział w tej akcji i zachęcają do sięgania po książki, bo „Kto czyta książki, żyje podwójnie” 

          


Szablon i kodowanie: Mateusz Stanuch