Święto Patrona Szkoły

W czwartek 12 grudnia 2019 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaworze, potocznie nazywanym „Bolkiem”, obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Od 1966 roku jest nim książę Bolko I, twórca księstwa jaworsko-świdnickiego, budowniczy wielu zamków, w tym słynnego zamku Książ, fundator klasztoru cysterskiego w Krzeszowie, w którym został pochowany. Z tej okazji w szkole panowała atmosfera święta; młodzież, nauczyciele i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym apelu.

Dyrektor szkoły pan Mieczysław Michalski wręczył nagrody uczniom, którzy brali udział w turniejach sportowych oraz w ogólnopolskim konkursie historycznym związanym ze sportem – pod patronatem Prezydenta RP. Nagrody otrzymali Dominika Wojdyła i Bartosz Kwiatkowski. Z okazji Święta Patrona Szkoły matematycy zorganizowali turniej „O Puchar Księcia Bolka I”; zwycięzców tej rywalizacji, czyli klasę I a, także uroczyście nagrodzono. Odczytany został list Marszałka Sejmu RP pani Elżbiety Witek skierowany do uczestników tego święta, przemawiali Wicestarosta Powiatu Jaworskiego pan Stanisław Laskowski i Burmistrz Miasta Jawora pan Emilian Bera.

W drugiej części uroczystości uczniowie klasy II b (profil humanistyczny) zaprezentowali przedstawienie teatralne, którego głównym bohaterem był Patron szkoły. Tym razem książę Bolko I poszukiwał szczęścia, podróżując w czasie i przestrzeni; nie brak było odniesień do realiów szkoły, nauczycieli, miejsc, wydarzeń. Cieszymy się, że nasz Patron odnalazł szczęście, które znajdowało się cały czas obok niego, czyli w rodzinie. Być może miał na myśli nie tylko Beatrycze i swoje dzieci, ale nas wszystkich – społeczność szkolną. Śmiechu było co nie miara, być może niektórzy odkryli swoje talenty muzyczne lub kulinarne. Po apelu można było spróbować wypieków naszych licealistów oraz napić się kawy lub herbaty.