"Jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie"

~Antoni Słonimski 

Aktualności

W poszukiwaniu reliktów starożytności

Rozwijając swoją pasję historyczną, młodzież I LO w Jaworze wybrała się 7 listopada na poszukiwanie śladów starożytnej kultury. Celem podróży było Muzeum Pergamońskie położone na wyspie rzeki Sprewa. Główną atrakcją tego miejsca jest ołtarz pergamoński z II w. p.n.e. Zachwyciliśmy się również przepiękną Bramą Isztar, która powstała w czasach babilońskiego króla Nabuchodonozora, monumentalną Bramą Targową z Miletu, mozaikami rzymskimi, kolumnami i rzeźbami antycznymi. Mogliśmy także zobaczyć kunsztownie wykonane arabeski i inne dekoracje sztuki muzułmańskiej. Obiektem westchnień w Neues Museum było popiersie Nefretete, żony faraona Amenhotepa IV, zwanego także Echnatonem.

Po zaspokojeniu swoich pragnień związanych z obcowaniem z kulturą starożytności jaworscy licealiści przekonali się o grozie II wojny światowej i XX-wiecznych totalitaryzmów. Berlin, bo tam właśnie pojechaliśmy na wycieczkę, stwarza okazję do tego, żeby dotknąć miejsc symbolicznych. Byliśmy pod biblioteką Uniwersytetu Humbolta, gdzie naziści palili książki; zobaczyliśmy Kościół Pamięci, będący trwałą ruiną i symbolem tego, do czego prowadzi wojna. Nie obyło się bez zobaczenia muru berlińskiego, Bramy Brandenburskiej oraz Checkpoint Charlie. Spacer szklaną kopuła niemieckiego parlamentu pozwolił dostrzec panoramę niemal całego miasta.

Wycieczka do Berlina została zorganizowana 7 listopada tuż przed symbolicznymi datami związanymi z historią tego miasta: upadkiem muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku i nocą kryształową 9/10 listopada 1938 roku. Na wycieczkę pojechała klasa II b o profilu humanistycznym i grupy uczące się historii w zakresie rozszerzonym.

 

      


Szablon i kodowanie: Mateusz Stanuch