W dniach od 16 do 20 października młodzież z naszej szkoły zwiedziła jedno z największych, a zarazem najciekawszych miast Europy– Londyn. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z kulturą, zabytkami, tradycjami, miejscami historycznymi stolicy oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym- ćwiczenie umiejętności odbioru i produkcji językowej. Ważnym aspektem wycieczki było również uczenie tolerancji i otwartości na inne kultury i narody.

Zwiedzanie stolicy Anglii licealiści rozpoczęli od przyjazdu do Greenwich, gdzie znajduje się południk zerowy. W tym rejonie zobaczyli również Obserwatorium Królewskie. Zapoznali się z historią statku Cutty Sark oraz obejrzeli eksponaty związane z żeglugą morską i nawigacją w Muzeum Marynarki. Następnie uczniowie popłynęli w krótki rejs po Tamizie w kierunku Tower. Podczas pierwszego dnia zwiedzili również piękną część miasta jaką jest City, podziwiali Katedrę Św. Pawła (monumentalna świątynia anglikańska),Tower of London, Tower Bridge- jest to most o dwóch zwodzonych przęsłach, z mechanizmem ukrytym w pięknych wieżach. Nie zabrakło oczywiście Shakespeare's Globe. Po obiedzie w jednym z najstarszych i największych targów żywności Borough Market młodzież szkolna odwiedziła Tate Modern- muzeum sztuki nowoczesnej. Zwieńczeniem dnia było podziwianie panoramy miasta z London Eye- nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) znajdujące się w dzielnicy Lambeth, na południowym brzegu Tamizy.

Następny dzień w Londynie rozpoczął się od Buckingham Palace, będący perłą architektury późnego baroku. To największy pałac królewski, który wciąż pełni swoją pierwotną rolę. To nie tylko dom brytyjskich monarchów, ale także miejsce gdzie odbywają się uroczystości państwowe. Następnie spacerując parkiem St. James uczniowie naszej szkoły dotarli pod Opactwo Westminsterskie, miejsce koronacji królów Anglii i królów Wielkiej Brytanii jak również siedziba brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów. Ważnym punktem programu była wieża zegarowa Elizabeth Tower. Po południu licealiści wyruszyli w kierunku The Mall – jest to reprezentacyjna aleja w centralnym Londynie łącząca Buckingham Palace z Trafalgar Square. W drodze do National Gallery, spacerowali Downing Street oraz podziwiali Łuk Admirała. Po wizycie w galerii sztuki, gdzie na kilkudziesięciu salach wystawiono setki prac zachodnio-europejskich mistrzów dotarli na Piccadilly, stamtąd pod Pomink Shakespeare'a. Ważnym punktem programu w tym dniu była również dzielnica China Town oraz zakupy na Oxford Street, jednej z najbardziej znanych ulic handlowych na świecie.

W ostatnim dniu wycieczki uczniowie naszej szkoły wybrali się do Muzeum Historii Naturalnej, gdzie mieli sposobność zobaczenia imponujących szkieletów dinozaurów oraz spojrzenia na model ruszającego się w różne strony Tyrannosaurus rexa. Następie udali się do Muzeum Nauki i Techniki w którym znajdują się interesujące eksponaty reprezentujące rozwój brytyjskiej nauki, techniki, przemysłu i żeglugi. Wielkie wrażenie wywarł na uczniach Albert Memorial – pomnik Alberta, męża królowej brytyjskiej Wiktorii, dzieło architekta George'a Gilberta Scotta. Spacerując po Kensington Gardens ujrzeli królewską rezydencję będącą rezydencją brytyjskiej rodziny królewskiej od XVII wieku. Po południu licealiści dotarli do Muzeum Madame Tussauds, aby podziwiać, odlane z wosku, naturalnych proporcji figury znanych i lubianych postaci ze świata filmu, muzyki czy sportu. Późnym wieczorem dotarli do Dover skąd odpływał prom w kierunku Calais.

Londyn to miasto, w którym jest wszystko, co życie ma najlepszego, jak mawiał Samuel Johnson. To miejsce, które niezmiennie przyciąga i fascynuje, a nowoczesność i wielowiekowe tradycje wzajemnie się przenikają. To co jednak najbardziej zachwyciło naszych uczniów to niepowtarzalny klimat, zabytki oraz historia miasta.