Zajęcia z Wiedzy o Społeczeństwie w Sądzie Rejonowym

W środę 12 grudnia grupa maturzystów I Liceum Ogólnokształcącego, w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym, udała się do Sądu Rejonowego w Jaworze. Pod opieką p. profesor Agnieszki Węgiel uczniowie stanowili publiczność dwóch rozpraw sądowych. W trakcie pierwszej przedmiot sporu stanowiły skradzione akcesoria rowerowe. Z kolei tematem drugiej było naruszenie miru domowego mieszkańców pobliskiej miejscowości.

Uczniowie mogli zaobserwować, jak przebiega rozprawa sądowa – na żywo, a nie tylko z kart podręcznika – i z pewnością było to dla nich ciekawe doświadczenie. Po zakończeniu obu rozpraw sędziowie – p. Tadeusz Kowalczyk oraz p. Katarzyna Kowalczyk opowiadali o polskim systemie sądownictwa, wspominając również o zagranicznych filarach sprawiedliwości. Poruszono kilka ciekawych kwestii dotyczących paragrafów oraz przedstawiono wady i zalety naszych kodeksów prawnych.

Ponadto opowiedziane zostały ciekawe historie z obszaru polskiego wymiaru sprawiedliwości, które miały miejsce na przestrzeni mijających lat. Na końcu uczniowie mogli przymierzyć sędziowską togę oraz zrobić sobie w niej zdjęcie. Szkole ofiarowano także pomoce naukowe dotyczące Praw Obywatelskich, Praw Dziecka oraz przewodnik po kodeksach polskiego prawa.