Szkolny Konkurs Literacki "Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze"

W roku obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaworze został ogłoszony konkurs literacki pt. „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze.(…) Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym. Jak rozumiesz słowa Józefa Piłsudskiego w kontekście  wybranych tekstów literackich i własnych przemyśleń”. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu pracy literackiej w dowolnej formie (np. rozprawka, esej, opowiadanie).
     Komisja konkursowa oceniła utwory uczniów, biorąc pod uwagę twórczy charakter pracy, oryginalność, poprawność językową oraz walory artystyczne. Najlepszą pracę napisała  Martyna Gdowska  (IIIC),  której przyznano I miejsce za wiersz pt. „Ranne skrzydła”.

Drugie miejsce  zdobyła Klaudia Kościk (IID), autorka wiersza „Niepodległość – najcenniejszy z darów”, trzecie  miejsce -  Katarzyna Duszeńko (IA) za opowiadanie„O cenie i przemijalności upragnionej wolności”. Wyróżniono także Kamilę Ordę (IIC) za wiersz „Do Józefa Piłsudskiego – śpij spokojnie”.
        Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, które ufundowała Rada Rodziców. Wręczenie nagród odbyło się  9.11.2018 r. podczas uroczystej akademii z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości. Wiersz Martyny Gdowskiej pt. „Ranne skrzydła”, który zdobył  I miejsce, został odczytany podczas uroczystości.
       Słowa Piłsudskiego o niepodległości Polski stały się punktem wyjścia  do wyrażenia refleksji  w  postaci poezji, esejów i rozprawek. Powstały poruszające  opowiadania oraz wiersze, które  świadczą o wielkiej wrażliwości  i dobrej znajomości warsztatu poetyckiego. Licealiści wykazali się nie tylko znajomością historii Polski oraz  ojczystej literatury, ale przede wszystkim dużym talentem literackim.