X Szkolny Ranking Bestsellerów

W środę, 24 października 2018 r. w czytelni I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworze odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników X Szkolnego Rankingu Bestsellerów. Zwycięzcą czytelniczego konkursu została książka pt. „Cudowny chłopak” amerykańskiej autorki R. J. Palacio. Ta „inspirująca i pełna ciepła opowieść o przyjaźni, rodzinie i sile, którą ma w sobie każdy z nas” spotkała się z uznaniem   licealistów, którzy ocenili ją jako najciekawszą  i godną polecenia innym.

Wysoko w rankingu znalazły się następujące tytuły: „Gra o tron” G. R. R. Martina, „MarsjaninA. Weira, „Sword Art Online” R. Kawahary, „Aż po horyzont” M. Matson, „Człowiek nietoperz” J. Nesbo, „Kasacja” R. Mroza, „Metro 2033” D. Głuchowskiego, „Rok 1984” G. Orwella i „Milczenie owiec” T. Harrisa, między którymi była niewielka różnica głosów.
          W 10. już edycji Szkolnego Rankingu Bestsellerów wzięło udział 62 uczniów, którzy zgłosili 43 tytuły, zasługujące na miano Szkolnego Bestsellera. Okazało się, że  licealiści obecnie cenią takich autorów jak: Neil Gaiman, Thomas Harris, Remigiusz Mróz, Paweł Reszka, George Martin, a ich zainteresowania czytelnicze są różnorodne. Na liście najpopularniejszych książek figurują powieści typu fantasy, thrillery, „młodzieżówka” o tematyce obyczajowej, klasyka literacka oraz literatura popularnonaukowa z psychologii i historii. Zabrakło w tym roku sympatyków Andrzeja Sapkowskiego, który był  czterokrotnym zwycięzcą w poprzednich latach.
          Podczas uroczystości uhonorowano nie tylko książki nominowane w tym konkursie. Odbyło się także losowanie nagrody niespodzianki dla uczestnika rankingu. Szczęście uśmiechnęło się do Karoliny Witkowskiej, uczennicy klasy IIIC, która z rąk dyrektora szkoły, p. Mieczysława Michalskiego otrzymała talon w wysokości 100 zł na zakupy w Księgarni „Bajka”. Nagroda została ufundowała przez Radę Rodziców. Dla pozostałych uczestników przygotowano zakładki  promujące czytanie oraz jabłka i słodycze.
          Tematycznym akcentem uroczystości była wystawa książek zgłoszonych do szkolnej listy bestsellerów oraz okolicznościowa tablica „Październik - Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych”.