O bezpieczeństwie elektrycznym w I LO w Jaworze czyliDolnośląski Festiwal Nauki w Jaworze

W czwartek, 27 września w I Liceum Ogólnokształcącym im. Księcia Bolka I w Jaworze w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbył się wykład pt. „Bezpieczeństwo elektryczne, czyli jak korzystać z prądu i się nie zabić" .Godzinną prelekcję poprowadził dr inż. Maciej Gwoździewicz z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej. W trakcie wykładu omówione zostały przyczyny wypadków porażenia prądem elektrycznym oraz sposoby ich zapobiegania.

Prelegent wskazał audytorium typowe błędy popełniane przy użytkowaniu urządzeń elektrycznych i modernizacji instalacji elektrycznych. Na wykładzie oprócz uczniów i kadry nauczycielskiej z jaworskiego I LO obecni byli ze swoimi nauczycielami uczniowie z Zespołu Szkół w Męcince  oraz  PCKZiU w Jaworze, a także  p. Naczelnik Wydziału Edukacji  Starostwa Powiatowego w Jaworze Beata Janas oraz inni goście.

Tematyka wykładu pana dr inż. Macieja Gwoździewicza była bardzo życiowa. Można powiedzieć, że miała charakter profilaktyczny; wskazywała słuchaczom jak niebezpieczne jest lekceważenie jakże użytecznego prądu. Podsumowując spotkanie, dyrektor I LO Mieczysław Michalski stwierdził, że na pewno bezpieczną ma w domu wannę, bo nie jest metalowa, ale czy instalacja elektryczna jest wykonana zgodnie z najnowszymi zasadami, to już miał duże wątpliwości.