"Jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie"

~Antoni Słonimski 

Aktualności

Gala w Muzeum Katyńskim

Gala w Muzeum Katyńskim w Warszawie  w dniu 20 września 2018 r. zakończyła  9. edycję konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...”  organizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN i Muzeum Katyńskie we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego PKO BP. Spotkanie prowadził dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak oraz Arkadiusz Chlebowicz z IPN.
          W 9. edycji wzięło udział 450 uczestników,  którzy przygotowali  kartę z albumu upamiętniającą jedną konkretną ofiarę zbrodni katyńskiej. Komisja wyróżniła 50 uczestników nagrodami I stopnia i 49 – II stopnia. Wszyscy oni uzyskali tytuł laureata. W gali wzięło udział prawie 50  laureatów II stopnia, którzy przygotowali kartę z albumu.

Wśród wyróżnionych byli absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Bolka I w Jaworze: Weronika Dziopa i Przemysław Pańczak.


         Na podstawie zgromadzonych materiałów  przygotowali pracę poświęconą  Kazimierzowi Zającowi – ps. Pastuch –  mieszkańcowi Tuligłów zamordowanemu na Ukrainie w 1940r.  Młodzież wraz z opiekunami obejrzała miniserial „Sztafeta” ukazujący osobistą historię Kacpra Ciesielskiego – pracownika Muzeum Katyńskiego poszukującego informacji o zamordowanym w Katyniu pradziadku. Na laureatów czekała opowieść dyrektora Biura Edukacji Narodowej Adama Hlebowicza o Wyspach Sołowieckich i pierwszym łagrze w Związku Sowieckim – Sołowieckim Obozie Specjalnego Przeznaczenia (Sołowieckij Łagier Osobogo Naznaczenija, SŁON).Młodzi ludzie mieli także możliwość spotkania na żywo przedstawicieli Rodzin Katyńskich – Pawła Kamińskiego (syn generała Feliksa Kamińskiego) z córką Brygidą Grodzicką.
          Po uroczystym wręczeniu dyplomów młodzież wzięła udział w warsztatach edukacyjnych „Śledztwo katyńskie” przygotowanych i poprowadzonych przez Karola Madaja i Kacpra Ciesielskiego. Zainteresowani  zwiedzili ekspozycję Muzeum Katyńskiego oraz Cytadelę  w Warszawie. Największe wrażenie zrobiły pamiątki po zamordowanych oraz umieszczone w kaponierze tablice z wyrytymi imionami i nazwiskami osób pomordowanych w 1940 r. przez NKWD. 

                               


Szablon i kodowanie: Mateusz Stanuch