"Jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie"

~Antoni Słonimski 

Aktualności

Poczdam zdobyty

 Jeszcze przed wschodem słońca piątego kwietnia tego roku liczna grupa młodzieży z klas od pierwszej do trzeciej z  I Liceum Ogólnokształcącego  im. Księcia Bolka I w Jaworze wraz z nauczycielami zebrała się przed budynkiem szkoły, aby wyruszyć w kierunku stolicy Brandenburgii. Droga, choć długa, minęła bardzo szybko i już przed południem przejeżdżaliśmy przez historyczny Most Szpiegów, który łączy Berlin Zachodni  z Poczdamem - głównym celem naszej podróży.

            Dzięki panu przewodnikowi byliśmy w stanie dowiedzieć się co nieco  stolicy naszego zachodniego sąsiad. Poznaliśmy historię sławnego Muru berlińskiego.   przeprowadzane były obrady uczestników Konferencji poczdamskiej w 1945 roku, która zadecydowała o losach powojennej Europy. Kolejnym punktem wycieczki był spacer przez dzielnice, które swoim wyglądem znacznie odbiegały od niemieckich standardów.

            A mowa tu o dzielnicy holenderskiej i rosyjskiej zwanej Alexandrowką. Po przyjrzeniu się niecodziennym budowlom czekał na nas krótki odpoczynek, po którym przejechaliśmy autokarem pod pałac Sanssouci , gdzie zostaliśmy oprowadzeni po cudownych, bogato przyozdobionych komnatach i ogromnym parku, który niejednemu zaparł dech w piersi.                

           Niestety podczas ostatniej części zwiedzania stolicy Brandenburgii, pogoda lekko się pogorszyła, jednak nawet to nie było w stanie zetrzeć z naszych twarzy uśmiechów.               

           Zmęczeni, z bolącymi od chodzenia nogami i głowami pełnymi nowych informacji, wróciliśmy do domów, czemu towarzyszyły głośne podziękowania dla przewodnika, który prowadził nas przez historyczny szlak, kierowców  autokaru, a także nauczycieli, którzy zdecydowali się zabrać nas na tak wspaniałą przygodę.          

           Opiekunami wycieczki byli p. p. : Urszula Zarzycka ,Małgorzata Karolonek, Anna Gaździcka oraz Mieczysław Michalski.

 

                                            

                                                             


Szablon i kodowanie: Mateusz Stanuch