Poetyckie preTEXTY do rozmowy - spotkanie z Marcinem Świetlickim

29 września mury I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I  w Jaworze gościły podróżujący festiwal literacki preTEXTY, którego celem jest promocja literatury współczesnej w małych miejscowościach. W ramach festiwalu zorganizowano spotkanie z jednym z najbardziej znanych polskich poetów - Marcinem Świetlickim Podczas spotkania utrzymanego w konwencji wywiadu artysta opowiedział młodzieży o początkach swojej kariery i dotychczasowych dokonaniach. Wiele wątków jego biografii okazało się być  bardzo zaskakujących i inspirujących.

Oprócz poezji Świetlicki zajmuje się bowiem wieloma innymi  sferami sztuki - jest autorem poczytnych kryminałów, wokalistą zespołu "Świetliki" oraz  dziennikarzem radiowym i prasowym. Poza tym przez dwa lata prowadził program telewizyjny "Pegaz" i zagrał główną rolę w filmie Wojciecha Smarzowskiego  "Małżowina".

Mimo tak wielu osiągnięć, Marcin Świetlicki pozostał bardzo skromnym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru, a wszystkie jego opowieści opatrzone były dużą dozą autoironii, czym zaskarbił sobie sympatię zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Spotkanie z Marcinem Świetlickim było bardzo udane i przebiegło w przyjemnej  atmosferze. Niewątpliwie stało się inspiracją dla wielu uczniów, by głębiej zainteresować się współczesną literaturą, ze szczególnym uwzględnieniem poezji. Młodzież wyraziła także nadzieje, że nie była to ostatnia sposobność do poznania wybitnego twórcy i spotkania takie jak to na stałe zagoszczą w kulturalnym kalendarzu I Liceum.