"Jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie"

~Antoni Słonimski 

Aktualności

„O prawach człowieka nie tylko teoretycznie – uczniowie z Bolka na festiwalu WATCH DOCS”

 

27 września uczniowie klas humanistycznych – 1b, 2b i 3b – pod opieką nauczycieli, Pani Moniki Białek i Pana Dariusza Drzała, wzięli udział w pokazie filmowym i warsztatach inaugurujących 15. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Podczas specjalnie przygotowanej projekcji filmowej, która miała miejsce w Sali Widowiskowej Jaworskiego Ośrodka Kultury, licealiści obejrzeli dwa filmy dokumentalne poświęcone prawom człowieka.

 

Pierwszy obraz - „Miejscy Kowboje” - to niezwykła opowieść o przyjaźni łączącej czternastoletniego irlandzkiego chłopca z dziką klaczą,  która mimo wielu przeciwności losu, staje się jedyną szansą, by uniknąć wielu niebezpieczeństw i zagrożeń kryminalnych, z którymi muszą borykać się mieszkańcy ubogich dzielnic Dublina. Drugi film – „Bliskie spotkanie” – to zaskakująca historia dwóch bohaterek - podopiecznej Domu Spokojnej Starości i więźniarki odsiadującej karę za morderstwo – których losy się przecinają, zmieniając bezpowrotnie życie każdej z nich.

Oprócz pokazów filmowych dla uczniów w foyer Teatru Miejskiego zostały także przygotowane zajęcia warsztatowe. Warsztaty pod tytułem „Prawa Uchodźców – Prawami Człowieka” przeprowadziła Zuzanna Przyszlak - absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im Księcia Bolka I w Jaworze i studentka Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

             Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą uchodźców i migrantów, a także zapoznać się z niektórymi przepisami prawnymi, które regulują procedurę otrzymania ochrony międzynarodowej i gwarantują podstawowe prawa osobom, którym odpowiedni status prawny został już przyznany. Warsztaty te miały na celu nie tylko przybliżyć młodzieży postaci uchodźców, ale także wyjaśnić znaczenie niektórych powszechnie błędnie używanych w dyskursie medialnym i politycznym terminów, dzięki czemu uczniowie będą mogli bardziej świadomie i z większym zrozumieniem zagadnienia  kształtować swoją własną opinię na temat panującego w Europie tzw. „kryzysu uchodźczego”.

Na koniec uczniowie mieli okazję wziąć udział w happeningu praw człowieka zorganizowanym przez Szkolną Grupę Amnesty International działającą przy Gimnazjum nr 2, w ramach którego każdy z nich mógł odbić swoją dłoń i podpisać się na „murze praw człowieka”.

Bez wątpienia udział w festiwalu WATCH DOCS okazał się dla licealistów ciekawym, poszerzającym horyzonty myślowe i skłaniającym do refleksji doświadczeniem, dzięki któremu mogli uświadomić sobie, że tematyka praw człowieka jest nieustannie aktualna i bliska każdemu z nas.

     


Szablon i kodowanie: Mateusz Stanuch