"Jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie"

~Antoni Słonimski 

Aktualności

Bolko za pan brat z Temidą

         Dnia 23 maja 2017 roku odbyła się gra terenowa ,,Temida da się lubić” w ramach Dnia Wymiaru Sprawiedliwości, upamiętniającego rocznicę śmierci Giovanniego Falcone; niezłomnego sędziego, który  za wyrok sądowy wobec sycylijskiej mafii oddał życie. Organizatorem był Sąd Rejonowy w Jaworze, a koordynatorem przedsięwzięcia p. Katarzyna Kościów-Kowalczyk.
          Do udziału  w drugiej edycji obchodów została zaproszona młodzież szkół ponadgimnazjalnych.

         Wiedza na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jego historii była sprawdzana w pięciu miejscach, do których kierowały się drużyny: w I Liceum Ogólnokształcącym, w Komendzie Powiatowej Policji, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Urzędzie Miasta i w Rejonowym Sądzie. Tam na uczestników czekały zestawy pytań.
          Najwięcej punktów i tym samym pierwsze miejsce zdobyły równorzędnie trzy drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworze, w skład których wchodzili: Anna Kostecka i Paulina Repa, Kornelia Czarnota i Weronika Jastrzębska oraz Kajetan Parzyszek i Oskar Lipiński. Drugie miejsce zajęła także drużyna z 1. ogólniaka w składzie: Bartosz Kusyk i Józef Zubrzycki. Na trzecim miejscu znalazła się drużyna z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Dla wolontariuszy (uczniów ogólniaka), którzy pomagali  podczas organizacji i przebiegu gry, przygotowano specjalne upominki i podziękowania.
          Po wykonaniu wszystkich zadań młodzież miała okazję zwiedzić gmach sądu, spotkać się z sędziami i przedstawicielami innych zawodów prawniczych,  przymierzyć togi i wcielić się w rolę sędziów, adwokatów oraz prokuratorów. Wykłady adwokat Matyldy Kogut na temat ,,Kobiety w adwokaturze” oraz asystenta sędziego Macieja Borawskiego ,,Jak to kiedyś karali…” przekazały sporą dawką wiedzy i ciekawostek dotyczących historii prawa.
          Udział w grze terenowej „Temida da się lubić” był dla uczestników świetną edukacyjną  zabawą, która dostarczyła im wiele wrażeń .

      

 


Szablon i kodowanie: Mateusz Stanuch