"Jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie"

~Antoni Słonimski 

Aktualności

Sukces Oliwera Jakubowskiego w Warszawie

Od wysłuchania hymnów rycerstwa polskiego Gaude Mater Poloniae oraz Bogurodzicy rozpoczęła się uroczystość zakończenia zawodów finałowych XV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia w roku szkolnym 2021–2022”. Zawody przeprowadzone w dniach 17–19 czerwca 2022 r. w Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz na terenie Warszawy oceniała Komisja, której przewodniczył prof. dr hab. Wiesław Wysocki.

 

Spośród 63 zakwalifikowanych uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki na etapie wojewódzkim, udział w warszawskich zmaganiach wzięło 53 reprezentantów szkół średnich. Zawody finałowe zostały rozegrane w 8 konkurencjach, tj.: Broń i barwa, Eksponat muzealny, Malarstwo batalistyczne, Literatura, Film, Geografia militarna, Warszawa XVI – XVII wieku i Oprowadzanie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie.

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Bolka I w Jaworze - Oliwer Jakubowski został finalistą olimpiady, zajmując 42 miejsce oraz laureatem w 2 konkurencjach: Broń i barwa, gdzie wykazał się bogatą wiedzą z zakresu budowy, przeznaczenia i działania muszkietu oraz w kategorii: Oprowadzanie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie, podczas której potrafił zainteresować innych uczestników historią i wyposażeniem dawnego Pałacu Prymasowskiego przy ul. Senatorskiej.

Dla uczestników zawodów było to niezapomniane przeżycie nie tylko z powodu zmagań konkursowych. Każdy z nich złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem asysty honorowej Kompanii Reprezentacyjnej WP i z zachowaniem ceremoniału. Zawodnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy i zestaw upominków z MWP: komplety książek historycznych ufundowane przez Centralną Bibliotekę Wojskową i Muzeum Józefa Piłsudskiego. Z kolei Kapituła Orderu Wojennego przyznała im okolicznościowe medale. Wszyscy mieli okazję zwiedzić nowoczesne sale wystawowe Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a po mszy w Kościele św. Wawrzyńca złożyć wiązankę kwiatów na grobie inicjatora i wieloletniego Przewodniczącego Konkursu i Olimpiady – Pana Marka Gajewskiego na Cmentarzu Prawosławnym na Woli.

Gratulujemy Oliwerowi tak bogatej wiedzy oraz osiągniętych sukcesów.

  


Szablon i kodowanie: Mateusz Stanuch